כתבה בבלוג

גן קטנטנים בכפר

הנושא הנלמד חודש ינואר

יאנ 05. 2015 | מאת מרים

הורים יקרים!

סיימנו כעת את הנושא: "חיים נחמן ביאליק" בו למדנו את שירי הילדות עליהם גדלנו אנו, לדוגמה: "נדנדה", "פרש", "הפרח לפרפר", "מקהלת נוגנים"  ועוד רבים וטובים. כמו כן למדנו את סיפורו של ביאליק- "המלך שלמה והדבורה".

כעת אנו מתחילים את נושא: "החורף"- מאפייניו – רוח, קור, גשם, עננים אפורים, ברקים ורעמים, שלוליות ובוץ. נסב תשומת לב הילדים למאפיינים אלו בזמן אמת. נשיר שירים בנושא החורף, לדוגמה: "גשם, גשם משמיים", "רעמים וברקים", "ילדה אחת ומטריה"," אח איזה חורף" ואחרים.

נספר סיפורים בנושא החורף, לדוגמה: "המטריה הגדולה של אבא" מאת לוין קיפניס. נערוך מיון של בגדים לבגדי קיץ ולבגדי חורף- נדבר על פרטי הלבוש בהם נעזרים על מנת להתחמם בחורף: חולצה עם שרוולים ארוכים, סוודר או אפודה, מעיל, צעיף, כובע צמר.נדבר גם על הדרכים לחמם את הגוף כשקר לדוגמה: לשפשף את הידיים זו בזו, לנשוף לתוכן אוויר חם. נספר לילדים איך מחממים את הבית, איזה מאכלים עוזרים לנו לחימום הגו: לדוגמה: מרק חם, חמין, מאכלי קדירה.

לאחר שנסיים את נושא החורף נתחיל את נושא: "הפרדס ופרי ההדר". בנושא זה נספר לילדים מה זה פרדס, מה עושים שם, נציג בפני הילדים את פרי ההדר- נדבר על מבנה הפרי: קליפה ובה אתר שנותן לפרי את ריחו המיוחד, ציפה, פלחים, בקבוקוני מיץ, גרעינים. נכיר לילדים את הסוגים השונים של פרי ההדר: פומלה, אשכולית, תפוז, קלמנטינה, מנדרינה, לימון ואתרוג (עליו למדנו בחג הסוכות).נטעם מפירות אלה ונכין עם הילדים סלט פירות. נלמד שירים בנושא פרי הדר  ונסיים נושא זה בביקור משותף בפרדס ב- 30/1/15 (יום שישי) חוויה להורים ולילדים.

עם סיום נושא :"הפרדס ופרי ההדר" נעבור לנושא:" העץ וט"ו בשבט" בו נכיר לילדים את מבנה העץ: צמרת, נוף העץ, ענפים, פירות, עלים, גזע ושורשים. נדבר על סוגי העצים השונים לדוגמה: עצי פרי ועצי סרק שהם עצי נוי. עצים ירוקי עד לעומת עצים נשירים. נכיר לילדים עצים שונים הגדלים בחצר הגן, לדוגמה: עץ זית, עץ לימון, עץ אורן וכו'.לאחר מכן נדבר על ט"ו בשבט – ראש השנה לאילנות נספר לילדים שאת החג הזה חוגגים בארץ ישראל והוא קשור לשבעת המינים בהם נתברכה הארץ. נספר לילדים שחוגגים יום הולדת לאילן בט"ו בשבט. נכיר את המושגים השונים כגון: אילן, נטיעות, שתילים וכו'. נספר כי כיום מצויין ט"ו בשבט גם כמעין חג טבע ורבים נוהגים לציין אותו בנטיעת עצים, שמירה על איכות הסביבה ואכילת פירות מיובשים. נצא לחצר הגן לראות את השקדייה, נשיר שירים לכבוד ט"ו בשבט והשקדייה: "השקדייה פורחת", "כך הולכים השותלים", שקדייה נחמדת", חמישה עשר בחודש זה ט"ו בשבט וכו'.                                                                   בברכה צוות הגן