כתבה בבלוג

גן קטנטנים בכפר

הנושא הנלמד חודש דצמבר

דצמ 03. 2014 | מאת מרים

הורים יקרים!

 

הנושא הנלמד הוא חג החנוכה. נפתח את הנושא בתת נושא: "השמן". נביא זיתים לגן, הילדים ירסקו את הזיתים בעזרת עלי ומכתש ויפיקו נוזל שנקרא:"מוהל" שמורכב ממים ומשמן זית וכשהשמן יצוף על גבי המים, ניתן לילדים לצייר על דף בעזרת השמן ולראות מה קורה לדף כאשר מציירים עליו בשמן. נספר לילדים שבעזרת שמן הזית היו מדליקים את המנורה בבית המקדש (נראה לילדים תמונות של בית המקדש מהשחזור שעשו ב"מיני ישראל"). נספר לילדים את הסיפור ההיסטורי בקצרה ונשים דגש על "נס פך השמן" – מעט השמן שהיה הספיק במקום ליום אחד לשמונה ימים.

נספר לילדים על מנהגי החג:

·         הדלקת נרות חנוכה בחנוכייה- נסביר לילדים שאסור להשתמש בנרות החנוכה אפילו לא באורם ולכן יש את השמש שאיתו מדליקים את הנרות בחנוכייה במשך שמונת הימים. נסביר כי הדלקת החנוכייה והצבתה על אדן החלון בכל בית יהודי, מטרתה לפרסם את הנס.

·         אכילת סופגניות ולביבות- כי הן מטוגנות בשמן.

·         משחק בסביבון- היוונים אסרו על היהודים ללמוד תורה ולכן הילדים היו לומדים תורה בסתר וכדי לא לעורר את חשדם של היוונים הם נהגו לשחק בסביבונים. כיום מתנוססות על פאות הסביבון האותיות – נ', ג', ה', פ' שהן ראשי תיבות של המשפט: "נס גדול היה פה" ובחו"ל:

נ', ג', ה', ש' שהן ראשי תיבות של המשפט: "נס גדול היה שם".

·         דמי חנוכה – מחלקים לילדים כסף או מטבעות שוקולד. כנראה שהחלו במנהג זה כי הנוצרים חגגו את חג המולד בו נהוג לחלק לילדים מתנות ולא רצו שהילדים היהודים יקנאו בגויים.

נשיר עם הילדים שירי חג מסורתיים וחדשים, נספר סיפורים הקשורים לחג, לדוגמה: "הלביבה שהתגלגלה", "גברת קרש ומר מערוך". בנוסף יעשו הילדים עבודות יצירה בנושא החג.

     בברכה

גן קטנטנים בכפר